Technik informatyk.

1. Technik informatyk to ciekawy, twórczy, prestiżowy i bardzo dobrze opłacany zawód dla ludzi dynamicznych i pełnych pomysłowości. Głównym założeniem szkoły jest przygotowanie naszych uczniów jako przyszłych specjalistów do realizacji zadań w zawodzie. Technik informatyk to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy. Technicy informatycy łatwo znajdują zatrudnienie w różnych gałęziach gospodarki. Mogą również otworzyć własną działalność.

1. Innowacje

Zajęcia pozalekcyjne z grafiki komputerowej realizowane w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”

EE.8. Montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci

Uczeń, zdobywając tę kwalifikację, będzie potrafił:

• Przygotować stanowisko komputerowe do pracy;
  • Wykonać lokalną sieć komputerową;
  • Naprawić urządzenia  techniki komputerowej;
  • Administrować systemami operacyjnymi;

EE.9. Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych

Uczeń, zdobywając tę kwalifikację, będzie potrafił:

• Tworzyć i administrować bazy danych;
  • Tworzyć strony i aplikacje internetowe.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik informatyk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• montowania oraz eksploatacji systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych;
  • wykonywania i eksploatacji lokalnych sieci komputerowych;
  • projektowania, tworzenia, administracji i użytkowania baz danych;
  • programowania aplikacji desktopowych, internetowych oraz mobilnych;
  • projektowania, tworzenia i administracji stronami WWW i systemami zarządzania treścią.

1. Technik informatyk znajdzie zatrudnienie nie tylko w firmach informatycznych, ale mają również stanowiska w obsłudze systemów firm różnych branż. Wśród nich mogą być:
  • ośrodki obliczeniowe
  • instytucje zajmujące się tworzeniem i eksploatacją oprogramowania komputerowego
  • firmy sprzedające sprzęt komputerowy
  • firmy instalujące oprogramowanie i sieci komputerowe
  • punkty serwisowe sprzętu komputerowego
  • wydawnictwa i drukarnie
  • studia graficzne i dźwiękowe
  • studia telewizyjne i filmowe
  • przedsiębiorstwa i instytucje korzystające z komputerów.

Absolwent technikum może również założyć własną firmę i prowadzić działalność gospodarczą w wybranym zakresie.

Do typowych zadań zawodowych na stanowiskach pracy, w zależności od wybranej profesji, należą:

• montaż, naprawa, konserwacja i obsługa serwisowa sprzętu komputerowego
  • rozbudowa i udoskonalanie zestawu komputerowego
  • testowanie i diagnozowanie sprzętu komputerowego
  • konfiguracja stanowisk komputerowych
  • tworzenie aplikacji użytkowych i programów komputerowych
  • konfiguracja i administrowanie sieciami komputerowymi
  • projektowanie i administrowanie systemami baz danych
  • cyfrowe przetwarzanie obrazu i dźwięku
  • tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi

Szkoła posiada 4 pracownie komputerowe wyposażone w stanowiska komputerowe dla uczniów (jedno stanowisko dla jednego ucznia), w tym:

pracownię komputerowa wyposażoną w stoły montażowe.

pracownię sieci komputerowych.

Wszystkie komputery podłączone do sieci lokalnej z dostępem do Internetu i z podłączeniem do drukarki oraz skanera, pakiet programów biurowych, projektor multimedialny, pakiety oprogramowania niezbędne do nauki zawodu.

Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.